Przez ostatni rok praktycznie nie robiłem nic innego jak nauka WordPress'a i Bootstrap'a. Budowałem strony na gotowych szablonach (www.talkersi.pl), na elastycznych szablonach jak GeneratePress (www.wpt.gda.pl) czy w całości opartych na własnym pomyśle (www.sztum.gda.pl lub www.vivadental.pl). Z musu zainteresowałem się API Youtube i stworzyłem wtyczkę, która zarządza stroną opartą o kanał stworzony w tym popularnym portalu (www.vivadental.tv).
Bootstrap Studio – tania aplikacja, a życie programisty staje się łatwiejsze 🙂
Bootstrap 4 okazał się godnym następcą "trójki" i jest dużo wydajniejszy i o wiele prostszy. Żeby ułatwić sobie życie zacząłem korzystać z bardzo dobrego programu Bootstrap Studio. Jest to graficzny edytor do tworzenia w pełni funkcjonalnych stron www, a przy odrobinie umiejętności może wydajnie pomóc przy tworzeniu szablonów pod WordPress. Oprócz domyślnych elementów istnieje możliwość ściągania z sieci gotowych rozwiązań menu, formularzy, efektów graficznych itp. Od miesiąca program obsługuje też SCSS, ale wymaga to doinstalowania Node. Bardzo ten program polecam mimo iż to płatna aplikacja, ale 25$ (cena promocja, normalnie 50$) za rok, to do programisty nie powinna być przeszkoda.
Od dłuższego czasu chodzi mi pogłowie większy projekt, gdzie wykorzystałbym w pełni zdobytą wiedzę. Chciałbym zbudować portal tematyczny, gdzie treść budowałaby się sama w oparciu o dostępne źródła, takie jak Wikipedia i Youtube.
Youtube API – ściągnij prawie wszystko…
Strona Vivadental.tv działa na takiej zasadzie, że filmy i ich opisy i tagi znajdują się na portalu Youtube, ale dzięki wtyczce całość prezentowana jest na stronie prowadzonej przez Klinikę Vivadental. Generalnie wystarczy umieścić film, dodać opis i przypisać go do playlist. Potem w panelu administracji WordPressa, przy użyciu zainstalowanej wtyczki zaciągamy te dane korzystając z darmowego API. Tworzona jest automatycznie strona z przypisanym filmem, informacją o playliście, statystykach i tagach. Wystarczy raz na dzień zaktualizować dane i mamy sporą stronę www. Obecnie jest tam około 130 filmów, ale dzięki obsłudze tagów podstron jest ponad 600 – to już na prawdę niemała witryna. Dzięki temu, że Youtube sam generuje obrazek dla filmy i udostępnia go w API nie musimy się martwić o zdjęcia.
Wikipedia jest darmowa, ale nie zapomnij podać źródła treści!
Na stronie Archiwum Polskiego Rocka od kilku lat rozwijałem skrypt do ściągania wpisów na Wikipedii. Na początku był to parser kodu wybranej podstrony, ale potem już korzystałem z darmowego API. Dodatkowo mój system usuwał niektóre informacje (np. dane dotyczące dyskografii) i formatował wszystko tak by było od razu gotowe do prezentacji.
WordPress już dawno nie zwykłą platformą dla bloga.
Pomysł na duży portal jest taki by w oparciu o "Archiwum…" stworzyć na Youtube dość dużą ilość playlist zawierających teledyski (głównie z oficjalnych źródeł) i prezentować je na swojej stronie. Youtube nie płaci za prezentację filmów i reklam które są tam prezentowane, ale można przecież poszukać systemów reklamowych, które przy okazji zasilą projekt finansowo. Dodatkowo do każdej playlisty można przypisać link do opisu z Wikipedii i mamy adekwatną treść.
Myślę, że lepiej zbudować dwie wtyczki – osobną dla YT i Wiki, ale to wszystko wyjdzie w fazie projektowania. Całość chcę tutaj systematycznie opisywać, bo przecież ten blog ma służyć innym programistom, ale także wspierać moją słabą pamięć 🙂 (Może wreszcie też uda mi się znaleźć dobrą wtyczkę do prezentacji kodu).